Французький дренаж і сухі струмки

У перекладі з французької, слово drainage означає природний або організований людиною відведення води з земельної ділянки. З точки зору сучасного будівництва, це поняття ширше – дренаж в Києві має на увазі не тільки осушення території, але і відведення води від фундаментів, підземних споруд і комунікацій. Важливий дренаж і для тих, хто займається садом і городом – зайва волога на ділянці не тільки створює бруд, а й здатна негативно впливати на ріст рослин і навіть їх нищити.
Класичні дренажні системи для ділянки – це далеко не завжди оптимальне рішення. Прокладка дренажів в трубах на глибині пов’язана з великим обсягом земляних робіт, укладанням магістралей і обладнанням колодязів. Крім цього, щоб робота була максимально ефективною, необхідно провести ряд інженерних вишукувань, таких як геодезична зйомка та геологічна розвідка. При цьому, часто перед будівельниками дренажів стоїть складне завдання – побудувати ефективну систему і при цьому дотримати важливі умови:

• зберегти існуючий ландшафт;
• по можливості не порушити сформовану на ділянці екосистему;
• забезпечити легке обслуговування.

Одним з найпростіших способів щадного дренажу можна назвати біодренаж, тобто висаджування на території дерев, що мають потужну кореневу систему, здатну поглинати вологу у великих кількостях.
Рясні зливи і танення снігів є серйозним випробуванням для комунікацій. Навіть найпродуктивніша зливова каналізація може виявитися безсилою, якщо не організований грамотний відведення води дренажами. Більш того, навіть правильно укладені дренажні труби для ділянки не є гарантією якісного видалення зайвої води. У більшості випадків ефективна робота зв’язки лівневка-дренаж залежить від правильно обраного ухилу і діаметра траси. Але завжди можна полегшити задачу цих систем, обладнавши зовнішні дренажні стоки. Якщо дозволяє рельєф місцевості, то це рішення може стати оптимальним.

Чи не для всіх дренажні труби в Києві є оптимальним рішенням. Багато хто віддає перевагу відкриті зливові стоки, які можна оригінально вписати в дизайнерський або природний ландшафт. Для таких комунікацій потрібно мінімум матеріалів – тільки толстостенная поліетиленова плівка. Її укладають по відритим штучно або природним руслах, щоб забезпечити гідроізоляцію і уникнути всмоктування води в грунт русла. Щоб надати системі естетичний вигляд, часто посеред ділянки влаштовують так званий «сухий струмок» – мальовничий штучний потік, який наповнюється водою лише при надлишку вологи на ділянці.
Штучні струмки оформляють природними каменями і великими валунами, піском, щебенем або галькою. При правильно витриманому ухилі і достатній глибині такий відкритий водоприймач не потребує додаткового обладнання і чищенні, а крім цього нічим не нагадує про свій технічний призначення. Таким чином, відкрита зливова каналізація, купити для якої потрібно мінімум матеріалів, стане чудовою прикрасою присадибної ділянки.

Іноді власники ділянок з ландшафтами йдуть ще далі і влаштовують на своїх ділянках «сухі ставки», куди впадають струмки, що збирають вологу з усієї території. Такі системи прийнято називати «французькими дренажами», хоча не всі фахівці повністю згодні з таким формулюванням. Багато хто вважає, що такий тип дренажу не має відношення до класичного «французькому» виконання, для якого характерно пристрій звичайнісінькою дренажної канави з гравієм, відокремленим від природного грунту геотекстилем.